IMG_8226

Květen je měsíc, kdy jsem si pořídil svojí první zrcadlovku. Svedla mě k tomu náhoda, ale taky touha zaznamenávat si své životní zážitky. Upřímně mě v tento moment ani ve snu nenapadlo že se díky focení dostanu tam, kde jsem se dostal. Pokud mě sledujete a zajímá vás trochu moje cesta fotografováním, tak v tomhle příspěvku se dozvíte pár detailů ze zákulisí.

 

2013 05

Všechno začalo myšlenkou, ale taky impulsem. Asi moc dobře víte jak reagují reklamy, jednou do google zadáte vyhledávat ,,zrcadlovka“ a potom ze všech stran vám začnou vyskakovat akční nabídky. Nabídky jsem přehlížel a ignoroval, nebo mi přišlo zbytečné zrovna kupovat zrcadlovku… Ale jednoho večera ležím na gauči, kde sleduji televizi a najednou vyskočí reklama na Fotolab, kde nabízejí zrcadlovku i s objektivem za 7999,- Kč. Zapnul jsem si počítač a zrcadlovku jsem si nakonec objednal, reklamy mě prostě dostaly… Začalo  to tím že jsem běhal po městě a fotil rostliny, zkoušel makra, a učil se s manuálním nastavením fotoaparátu. Něco málo jsem si o zrcadlovce přečetl a začal postupně chápat co to je vůbec clona, co vše ovlivňuje objektiv, iso, čas, blesky, světla… no prostě stovky hodin pročtených článků, shlédnuto videí, nafocených zkušebních snímků… Mezitím jsme měli firemní akci, kde jsem se potkal s mojí ikonou a u mě nejlepším fotografem Jiřím Matýskem, který u mě má prostě jedny z nejlepších glamour fotografií v ČR. Jeho práce mě hodně inspirovala a stále inspiruje… Mates je prostě třída 🙂

Co jsem se dozvěděl aspoň základy o focení se zrcadlovkou, poprosila mě sestra na rodinné oslavě, zda bych ji nenafotil děti. Výsledné fotky z focení dala sestra potom na internet a začaly se jí ozývat maminky, že chtějí fotky taky… Nevím jak se to stalo, ale začal jsem fotit i lidi mimo rodinu a známé. Kde mi jedna z maminka vnutila peněžní hotovost a já do té doby nechápal co se vlastně děje. Ano nekupoval jsem si foťák, abych na tom vydělával, koupil jsem si ho prostě že mě to bavilo a žádný větší záměr v tom vůbec nebyl Po inkasované částce jsem si řekl že zlepším podmínky a prostředí pro focení a to něco stojí. Tak jsem si koupil další zrcadlovku Canon 70D a Sigma objektiv 17-50, studiové světla, blesky, odpalovače atd… Kdybych shrnul rok 2013, tak byl to rok který mě navedl na úplně novou cestu.

 

2014

V tomto roce jsem se už odhodlal oslovit i modelky, které se focení věnují a začít se zaměřovat na fotografování lidí. Následovala registrace na ,,trapnoserver“ fotopartra, kde mi bohužel asi rok trvalo pochopit, že to tam je ztráta času. Úchyl vedle úchyla, debil vedle druhého, jen málo výjimek, které stály za to sledovat. Fotopátračka už je o něco lepší i lepší modelky. Díky tomuto jsem se dostal k focení i cizích lidí a nabytí zkušeností focení s modelkama. V tomto roce mě oslovily dvě kamarádky že plánuji svatbu a zda se nechci účastnit jako fotograf… Já člověk, který nikdy na svatbě nebyl, fotím skoro ani ne rok a svatba??? Varoval jsem kamarádky jak na tom jsem, ale že se rád svatby účastním, jen s tou podmínkou, že nic nemůžu slíbit L Maximálně že se budu snažit. Svatby dopadly, že jsem se snažil ze sebe dostat maximum a všechny momenty mi vyšly, kde mi spadl celkem kámen ze srdce… Jelikož se mi začalo ozývat čím dal tím více lidí a já od 18ti let měl stále aktivní živnost, jsem si ověřil na živnostenském úřadu, jak to je s focením atd… Tam mi řekli že to je činnost volná a že to je v pohodě.

 

2015

Začátek roku mi přinesl velké překvapení… ze dvou nafocených svateb mě kontaktovalo asi 10 lidí že mají zájem o nafocení svatby mnou? Prostě wau nechápu, kde se to vzalo :/ A následně na to, začátkem roku mě někdo nahlásil na živnostenský a finanční úřad 😀 Naštěstí patřím mezi ty fotografy co si na závistivce dávají pozor, platím si dokonce i licence za software, abych takovým blbům radost neudělal… Bohužel milý udavateli nemáš šanci… Holt znám jací lidí doopravdy jsou…

Vraťme se zpátky k focení. Jako každý nový rok si dávám nové cíle a plány, začal jsem spolupracovat s lepšíma a lepšíma modelkama. To mě vedlo k pořízení lepší techniky tak jsem zainvestoval do Canon 5D mark II a Sigma 35 1.4 Art. Co jsem nahrál první fotky z téhle techniky, chtělo se mi plakat radostí, jak velký posun to je ve zpracování snímku! Strašně super impulz! Naplánoval jsem si další sen a to bylo vypravit se s modelkama na focení v zahraničí. Netrvalo dlouho a v červenci jsem už fotil na pláži… Hned na to v srpnu a potom v záři… Sny se stávání skutečností, jen pro to musíte něco udělat a jít si za tím! O tom to celé je… Mezi tím vším získávám další a další zkušenosti s focením svateb a vše nabírá na obrátkách. Realizace focení pro KFC beru jako malinký úspěch. Dále jsem si poprvé vyzkoušel ze srandy účastnit se soutěže. Kde jsem na serveru MegaPixel z tísíce fotek vyhrál 4. místo v kategorii Fashion.

 

2016

Jelikož jsem člověk, který současně při focení pracuje a focení bere spíše jako koníček. Tak jsem se musel trošku umoudřit a zamyslet se nad tím, kolik víkendu obětují focením svateb a kolik odpočinku. Proto jsem si musel vymezit hranice. Než chrlit fotky jednu za druhou, jsem se rozhodl že se zaměřím spíše na kvalitu a začnu se kvalitě hodně věnovat. Proto jsem s týmem naplánoval i výlet do zahraničí, kde jsme se sešli super banda a z focení si odnesli ty nejlepší zážitky a já nejen to… O:) Do každého focení jdu s velkou vizí a snažím se ji naplnit, ale pokaždé jak fotky publikuji, tak si pokaždé řeknu, že jsem něco udělal špatně 🙁 Nikdy nejsem spokojený 🙁 Rozlišují u sebe jen fotky špatné a dobré… Ono pokora a přijímat kritiku je to co vás děla fotografem.

Důležité bylo uvážení že se začnu věnovat focení spíše svateb a mých zálib. Pomalu posouvám focení dětí a rodin na ostatní fotografy… A další splněný sen pořízení Canon 5D mark III a posléze Canon 24-70 2.8.. Je fajn mít neustále nějaké cíle a jít si za tím O:) I v tomto roce jsem se účastnil soutěže Portrét, kde jsem opět obsadil 4. místo z asi tisícovky fotek.

 

2017

Do tohoto roku už vcházím jako trošku ostřílený fotograf a trošku už vím jak to chodí, začínám mít svou cenu a špekulanty, kteří si myslí že jim něco nafotím za dobrou reklamu, tak ty už posílám někam… Ostatně vím že se vždy najde fotograf, který to zadarmo udělá… Přitom se jedná o komerční činnost… No nechápu L Ale taky neřeším. Já si fotím že mě to prostě baví a fotím to co mě naplňuje. To je další nejdůležitější věc, kterou si neustále uvědomuji.

V tomto roce mě čekají velké věci a jako každý jiný rok mám další cíle, které si chci splnit! Zorganizoval jsem druhý fotografický kurz, kde mi došel plný počet účastníku a kurz dopadl na výbornou. I když jsem detekoval pár nedostatků, které příště musím odstranit, reference modelek a kurzistů mě hodně potěšily. Dále chci nabídnout svatebčanům úplně jiné služby než v předešlých letech. Vím že v tomto roce se máte na co těšit (pokud nezklamu) tak to bude fakt bomba a další krok dopředu. Ostatně zatím to je tajnosti O:)

 

Takže kdybych to měl celé shrnout… Foťte že Vás to baví, foťte to co Vás baví. Buďte pokorní a pracujte s kritikou. A jak vždy říkám, až vyfotím fotografii s kterou budu spokojený, tak focení pověsím na hřebík.

Těším se na další roky!

 

Líbí? Sdílej!

Prev Post Next Post

Pracovní dovolená

Vážení klienti,

s trochou nostalgie vám píšu, abych vám oznámil důležitou zprávu ve své profesionální dráze. Po dlouhých devíti letech plných krásných momentů, úžasných setkání a nesčetných emocí spojených s focením svateb jsem se rozhodl udělat si krátkou přestávku a odpočinout si od tohoto úžasného, avšak náročného oboru.

Bylo to období plné radosti a inspirace, a já si velmi vážím každého z vás, kdo jste mi svěřili tu čest zachytit vaše nejvýznamnější okamžiky. Společně jsme vytvářeli vzpomínky, které zůstanou navždy v srdci.

Pro rok 2024 si dávám plánovanou pauzu od focení svateb. V této době si chci vyhradit čas pro osobní růst, kreativní obnovu a nabití energií. Jsem si jist, že tento čas mi přinese novou inspirací a nové myšlenky pro mou svatební tvorbu.

Nejde o rozloučení, ale spíše o dočasné loučení. Pro konec roku 2024 a rok 2025 příjimám další objednávky :)

S vděčností,

Ondřej Zbýň